Zlato Žitného ostrova

Zlato Žitného ostrova – zdravý olej

Tuky sú najkoncentrovanejšími prameňmi energie. Náš organizmus  ich potrebuje, ale nie je jedno, v akej forme sa k nim dostane. Tuky podľa ich obsahu vodíka delíme na nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny. Čím menej vodíka tuky obsahujú, tím sú zdravšie. Zo stravovacieho hľadiska sú teda hodnotnejšie nenasýtené mastné kyseliny. Nasýtené mastné kyseliny sú hlavne tuky živočíšneho pôvodu, ako bravčová masť, ktoré dávajú telu potrebnú energiu, ale z biologického hľadiska nemajú  takú významnú úlohu, ba ich nadmerná konzumácia napomáha k nadváhe a môže byť zdrojom smrteľných chorôb srdcovocievnej sústavy.

Nenasýtené mastné kyseliny v ľudskom organizme podporujú nervovú sústavu, tvorbu buniek, pozitívne ovplyvňujú vylučovanie hormónov a zlepšujú metabolizmus.

V  rodine nenasýtených mastných kyselín hrajú nesmierne dôležitú úlohu vzácne polynenasýtené mastné kyseliny. Do tejto skupiny patrí omega-6, ktorá sa nachádza najmä v olivovom a v slnečnicovom oleji. Polynenasýtené mastné kyseliny podporujú reguláciu krvi, majú protizápalové účinky, podieľajú sa na tvorbe bunkových membrán,  na transporte tukov a poskytujú ochranu voči chorobám srdcovocievnej sústavy. Napriek tomu, že omega-9 je mononenasýtená mastná kyselina (teda nie je esenciálna mastná kyselina), jej pozitívne účinky sú nespochybniteľné: hrá významnú úlohu v boji proti chorobám srdcovo-cievneho systému, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, posilňuje imunitný systém a pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi.

V dnešnej dobe znečisťovanie prírody, chemikálie a umelé hnojivá používané v poľnohospodárstve, i neekologické technológie používané na výrobu oleja, v mnohých prípadoch poškodzujú prirodzené zdroje zdravia. Na začiatku 21. storočia sa stalo jedným z dôležitých aspektov to, aby sa základné potraviny  dostali do našich kuchýň čo najšetrnejšie, so zachovanou silou prírody. Musíme klásť veľký dôraz na každodenne používané suroviny, ako napríklad na kvalitu olejov. Je dôležité uvedomiť si, že výbornú kvalitu garantujú predovšetkým potraviny vyrobené pomocou biotechnológií – ako aj bio slnečnicový olej.“V dňoch 18.-21. augusta 2016 sa naša spoločnosť BÚŠLAK OIL, s.r.o. zúčastní 43....

viac >>

SR po prvý krát na Medzinárodnej potravinárskej výstave ISRAFOOD  V Tel Avive sa v dňoch...

viac >>

BÚŠLAK OIL zúčastní medzinárodnej potravinárskej výstavy

viac >>