Rastlinné oleje

Rastlinné oleje

Základné delenie olejov
Podľa použitých technologických procesov sa oleje členia na: rafinované  a za studena lisované (panenské) .

a) Rafinované oleje – získavajú sa extrakciou pri využití vysokých teplôt a organických rozpúšťadiel. Semená sa lisujú pri teplote okolo 90°C a výsledkom je surový olej,  ktorý sa potom odslizuje. Znamená to, že pomocou špeciálnej technológie z neho odstraňujú látky, ktoré by ho pri skladovaní zakaľovali. Neskôr sa do oleja pridáva bieliaca hlinka, ktorá zachytí zvyšky fosforu a produktu dodá zlatú farbu. Takýto olej sa volá polorafináda. Potom prichádza na rad samotná rafinácia. Pri teplote od 220 do 240°C v hlbokom vákuu sa z oleja odlúčia ľahšie a ťažšie prchavé látky, ktoré by kazili chuť a skracovali životnosť oleja. Do žeravej zmesi sa vstrekuje vodná para, ktorej drobné čiastočky na seba nabaľujú prímesy hydroxidových zlúčenín a voľných mastných kyselín. Je to vlastne destilácia s vodnou parou. Rafinované oleje sú všeobecne lacnejšie, pretože tieto postupy umožňujú oveľa vyšší výťažok. Za vysokých teplôt sa však znehodnocujú a vzniká množstvo toxických látok. Tieto látky spolu so zvyškami rozpúšťadla sa musia odstrániť tzv. rafináciou. Zároveň sa však odstráni aj mnoho nutrične cenných látok, minerálnych a stopových prvkov. Takto získaný čistý tuk je bez pôvodnej chuti, vône. Preto sú si rafinované oleje navzájom veľmi podobné. Z hľadiska zdravotného kritéria je konzumácia rafinovaných olejov sporná, pretože pri rafinácii sa z oleja odstráni aj mnoho nutrične cenných látok, minerálnych a stopových prvkov, slnečnicový olej sa však všeobecne považuje za zdravší na konzumáciu ako repkový.

b) Za studena lisované oleje – sa šetrne lisujú tradičným postupom, jediným lisovaním za studena,  bez využitia vysokých teplôt, zvyčajne pri teplote okolo 35°C. Olej nie je rafinovaný, je bez chemických prídavných látok. Po lisovaní je olej prefiltrovaný a tým je vyrobený jedlý olej s veľmi jemnou orechovou arómou a zlatožltou farbou. Je to “živá” potravina. Obsahuje v oleji rozpustné vitamíny, prítomné v pôvodnej rastlinnej surovine (hlavne vitamín E), cenné nenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty a ďalšie živiny. Pre chuť oleja sú veľmi dôležité prírodné aromatické látky, ktoré v oleji zostanú pri lisovaní za studena. Nevýhodou lisovania za studena je menší výťažok lisovania, tieto oleje sú preto drahšie, než rafinované oleje.

 

Rozdielnosť vo výrobných postupoch je evidentná:  pri výrobe olejov lisovaním za studena sa nepoužíva žiadna chemická látka a lisuje sa pri nízkych teplotách, kým pri výrobe rafinovaných olejov sa používajú rôzne prídavné chemické látky a využívajú sa chemické procesy.

 “V dňoch 18.-21. augusta 2016 sa naša spoločnosť BÚŠLAK OIL, s.r.o. zúčastní 43....

viac >>

SR po prvý krát na Medzinárodnej potravinárskej výstave ISRAFOOD  V Tel Avive sa v dňoch...

viac >>

BÚŠLAK OIL zúčastní medzinárodnej potravinárskej výstavy

viac >>